MŠ-distanční výuka

Dobrý den, ahoj děti

zdravíme vás ze školky. Protože se s vámi tento týden neuvidíme a Sovička Rozárka si bude muset na vaše vyprávění zajímavých zážitků z víkendu počkat, posíláme vám nějaké omalovánky, pracovní list a zajímavé úkoly.

Tento týden jsme se měli věnovat našim smyslům. Jestlipak víte, jaké máme smysly a kolik jich máme?  Napoví vám básnička:

Smysly
Nač má člověk smyslů 5?
Aby mohl poznat svět.
Hmatem pozná, co je hladké.
Chuť nám poví, co je sladké.

Čich, ten vždycky vyzvoní,
když nám něco nevoní.
Zrak nám slouží ke koukání.
A sluch zase k naslouchání.

Přemýšlejte, má každý z nás opravdu 5 smyslů? Ano, pokud je člověk zdravý, pak ano. Jsou mezi námi ale i děti či dospěláci, kteří mají vady zraku, sluchu a pak se musí spoléhat na ostatní svoje smysly a pomoc druhých.

Můžete si s rodiči zkusit, jak to mají těžké nevidomé děti, které nic okolo sebe nevidí. Zavažte si oči šátkem a nechte se vést za ruku, zkuste pohmatem poznat co je kolem vás, po sluchu najít třeba umyvadlo s tekoucí vodou. Nebo můžete maminkám ukázat hru, kterou hrajeme ve školce. Pod šátek nebo utěrku ukryjte pár věcí z vašeho pokojíčku, koupelny apod. Sourozenci, maminky, babičky, dědové pak pohmatem budou hádat, co jste pod šátek ukryly.

Tento týden, si zahrajte na kuchaře a ochutnávejte všechna jídla, která maminky uvaří. Jak jídlo chutná? Je slané, kyselé, sladké, hořké? A co vám chutná?

Zkuste také uhodnout, co maminka vaří podle vůně, která se line z kuchyně. Zkuste očichat šampóny a voňavky vašich maminek a tatínků. Jistě už byste poznaly, jakou vůni používá právě vaše maminka.

Zkuste být i doma více potichu. Maminku nebude bolet hlava a vy zjistíte, kolik různých zvuků v jeden den uslyšíte. Můžete si dělat třeba čárky na proužek papíru. Uvidíte, že jich bude mnoho (zvuk pračky, televize, rádia, tekoucí voda, ťuknutí skleničky, vrznutí židle, zvonek, a mnoho dalších)

Až se sejdeme ve školce budeme si o tom povídat.

Těší se na vás vaše paní učitelky

Blanka a Jaruška

Smysly - pracovní listy a omalovánky458.21 KB