MŠ - Zvířátka v lese

Milé děti,

tak už nám skončil měsíc březen a také Velikonoce. Doufáme, že jste si je užily. Některé děti nám poslaly fotky se svými malovanými vajíčky. Za to jim moc děkujeme.

A o čem si budeme povídat tento týden? Zkuste to uhodnout. Pomůže vám k tomu název našich tříd ( veverky a sovičky). Kde tato zvířátka bydlí? ( ano v lese). A my si budeme povídat o lese a o zvířátkách, která tam bydlí. Do lesa chodíme často na vycházku. Co je to les? Jak poznáme, že jsme v lese? Až si to povíte, tak si můžete les připomenout básničkou a zacvičit si.

Už jsme v lese, jsou tu stromy,             chůze v prostoru

je tu jeden, je tu druhý.                         stoj – upažit pravou ruku, upažit levou ruku

Větřík kývá větvemi,                            stoj rozkročný – úklony

ptáček letí nad námi.                             běh – ruce znázorňují křídla

Skáče malý zajíc v lese,                        poskoky v dřepu, ruce znázorňují uši

veverka si ořech nese.                           stoj – střídat poskoky P a L noha

Medvídek se převaluje,                         leh na zem – převaly

ke spánku se připravuje.                        leh do klubíčka, ruce pod hlavu

Jaké stromy v lese rostou? ( jehličnaté, listnaté). Jaké jehličnaté stromy znáte?

(má krátké jméno a krátké jehličí – smrk, má dlouhé jméno a dlouhé jehličí – borovice,  v zimě mu opadává jehličí – modřín) V lese můžeme vidět také listnaté stromy, které a co na nich roste? ( dub, buk, bříza, osika…)

Kromě stromů jsou v lese také zvířátka. Zkuste je vyjmenovat a popsat, jak vypadají. Až je vyjmenujete, tak tady máte hádanky.

Dlouhé uši, rychlé běhy, ocásek jak knoflíček, pochutnám si na mrkvičce, už víš, kdo jsem? (zajíček)

Že je chytrá, to se ví, kožich, ten má huňatý, smlsla by si nejraději na slípce i s kuřaty. (liška)

V lese občas můžeš vidět černou šňůrku klikatou, utíkej, když na tě syčí, za mámou a za tátou. ( zmije).

Jsem král lesů, každý ví to, to se pozná jedna dvě, korunu však zlatou nemám, jen parohy na hlavě.(jelen)

Když uhodnete hádanku, můžete zvířátko předvést. Potom si vymyslete svoje hádanky a vyzkoušejte rodiče, jestli je uhodnou.

Víte, co lesní zvířátka jí? Kdo jim pomáhá obstarat potravu? (myslivci).

Jestli máte doma nějakou knížku o zvířátkách, tak si ji prohlédněte a hledejte lesní zvířátka.

Můžete se naučit básničku:

Do lesa dnes půjdeme, potichoučku budeme.

Rozhlédnem se do všech stran, stromy všechny kolem znám.

Borovice, smrček, jedle, šiška na mě spadla hnedle.

Shodila ji veverka, je to pěkná čiperka.

Jak se v lese máme chovat, abychom tam nějaké zvířátko viděli?

a) křičíme, běháme, dupeme, lámeme větve

b) snažíme se jít potichu, pozorovat okolí a poslouchat

Jestli půjdete na procházku do lesa, tak to vyzkoušejte. Při cestě do lesa si můžete zazpívat písničku: Já do lesa nepojedu. V lese se proběhněte a kličkujte mezi stromy jako zajíc. Přeskočte pařezy jako srnka, nebo seberte třeba tři šišky a hoďte je do stromu. Dávejte pozor, ať šiškou někoho netrefíte. Najděte v lese vysoký a nízký strom, borovici, smrk, několik větví a ty pak sestavte od nejdelší po nejkratší. Sbírejte šišky malé a velké , spočítejte je a porovnejte, kterých  je více - méně a o kolik. Vyjmenujte zvířátka, stromy, plody z lesa, které začínají na písmenko např. S, L…

Znáte nějakou pohádku, kde se vyskytují zvířátka z lesa? ( O Budulínkovi – liška,

O Smolíčkovi – jelen, O Karkulce – vlk, Máša a medvěd, Tři medvědi, O třech prasátkách – vlk)…… Určitě dovedete některou z nich vyprávět, tak to zkuste. Třeba vám ji maminka nebo tatínek přečtou. Potom si ji můžete nakreslit.

V příloze máte nějaké obrázky, pracovní listy a náměty na výrobu zvířátek. Pokud  se vám třeba něco nepovede nebo vám to nepůjde, tak to nevadí. Budeme moc rády, když nám zase pošlete nějakou fotografii, nebo obrázek na naše mailové adresy. Všechny hotové úkoly a obrázky si stále ukládejte. Až nám otevřou školku, tak si je prohlédneme. Možná, že s pravými předškoláky se už brzy uvidíme.

Připomínáme také možnost zúčastnit se JARNÍ VÝZVY pro kluky a holky z chraštické školy a školky.

Moc vás pozdravujeme a těšíme se na vás, vaše paní učitelky.

Aktivity - Zvířátka v lese1.83 MB