Ticho! Natáčíme!!!

„TICHO! NATÁČÍME!!!“

Už je to tak. Ve čtvrtek ráno dne 30.července  2015 dorazilo do školy s aktovkami na zádech  19 žáčků z druhé a třetí třídy. Všichni měli  úsměvy na tváři, protože věděli, že opravdové  učení je v tento den nečeká. Dnes se totiž stali  skutečnými herci a herečkami při natáčení filmu.

Školní hala byla zaplněna nejrůznější filmařskou technikou. Ve třídě, kde se natáčelo, se pohybovala spousta lidí. Na vlastní oči jsme viděli práci režiséra, kameramana, zvukaře, osvětlovače, pomocných asistentů, maskérky, klapky, scriptu a dalších. Přesvědčili jsme se, jak je to práce obtížná a zdlouhavá pro všechny přítomné i samotné „herce“.

Všechny scény, které se točily podle předem daného scénáře, se několikrát opakovaly. Z pořízených záběrů se pak vybírají ty nejlepší z hlediska kvality obrazu i zvuku.

Vyzkoušeli jsme si několikrát za sebou scény s příchodem do třídy, práci ve skupinách i hry před školou. Dva nejodvážnější hrdinové (Bára s Honzíkem) dokonce točili dialogy, kde musel jít stranou veškerý ostych. Kamery totiž pořizovaly detailní záběry.

Je třeba říci, že děti byly po celou dobu natáčení velice ukázněné, chovaly se přirozeně, naslouchaly pokynům režiséra a při opakování záběrů byly trpělivé. Filmový štáb naše žáky za jejich snahu ocenil.

Přestože z dlouhého natáčecího dne bude možná na konci jen několikaminutový snímek, tento den byl pro nás všechny velkou zkušeností.

Zjistili jsme, co taková filmová práce obnáší a že být hercem nebo herečkou není vůbec žádná legrace.

Martina Joujová

LEA'S BOX

P.S. Uvedené natáčení proběhlo v rámci mezinárodního vzdělávacího projektu LEA'S BOX a kromě našich dětí i pedagogů se ho zúčastnil filmový štáb a tvůrci projektu z Česka, Rakouska, Turecka a Velké Británie. Za českou stranu projekt realizuje společnost SCIO.CZ.

Věříme, že stejně jako nás budou i vás zajímat výsledky tohoto natáčení. Na to si ještě musíme počkat, ale zatím si můžete prohlédnout fotky z tohoto zajímavého dne.

Další fotografie z natáčení najdete zde.

Karel Derfl