Tajemná čísla

355-125-35

V roce 2010 si připomínáme hned 3 výročí, která jsou významná pro naši školu, obec i okolí.Kostel v Chrašticích

"355"

Je písemně doloženo, že v r. 1655 již byla v naší obci škola. Pan Lukáš Kukačka byl prvním řídícím učitelem, o němž je ze zápisů, které pořizoval do farní matriky, známo, že tu působil v letech 1655 – 1682. Prostřednictvím výstavky a besedy v knihovně se děti postupně seznámily s historií školství u nás. Různé materiály jim přiblížily dobu, kdy se škola ve vsi stěhovala po různých místech, než byla postavena nynější budova. Toto vše představuje 355 let vývoje a působnosti školy, spíše řečeno školství, u nás v Chrašticích i v jejich okolí.

"125"

Již 125 let nepřetržitě mají zdejší občané možnost půjčovat si knihy v obecním zařízení, které se zpočátku nazývalo“ Hospodářsko – čtenářská besídka v Chrašticích“, později knihovna s označením podle příslušného období. Dnes je jedním z mála zařízení typu, v němž je spojena školní i obecní knihovna a slouží jak škole, tak veřejnosti. I tomuto výročí si děti prohlédly různé exponáty, hlavně staré tisky ( máme knihu z roku 1872 se všemi razítky) a povídaly jsme si společně, jak to asi v různých knihovnách vypadalo.

"35"

Teprve 35 let má naše „mateřinka“. Za tuto dobu udělala velký kus práce a děti s nadšením hledaly na vystavených fotografiích sebe, své rodiče, kteří sem chodili, nebo své známé, kteří na její výstavbě pracovali.

Všechna uvedená výročí spolu velmi úzce souvisejí a koho zajímají podrobnosti ať historické či současné, nechť zalistuje v Almanachu obce či školy, hledá na webových stránkách nebo zajde do knihovny pro nahlédnutí do různých materiálů.

Marie Šprunglová

Fotografie z besed v knihovně jsou k nahlédnutí zde.