Bezpečný internet

Bezpečný internetBezpečný internet

Chceme rodičům našich žáků přinést také nejnovější informace o možnosti zneužití internetu. Chceme, abyste měli informace o hrozících nebezpečích i o způsobech, jak takové situace řešit.

Proto uvádíme odkazy na stránky Safer internet. Tento web je spolufinancován ze zdrojů Evropské unie. Najdete zde potřebné zákony, ale také pomoc v případě Vašich dotazů. Odsud je možné stáhnout např. smlouvu mezi rodičem a dítětem o využívání internetu, o bezpečném chovaní na internetu, získáte zde také desatero návštěvníka internetové sítě.

Dále upozorňujeme na portál Internet hotline. Pomocí tohoto odkazu je možné získat informace o nelegální činnosti na internetu, jak a kam ji ohlásit. Tento server je provázán s předchozím serverem Safer Internet.

Bezpečný internetVe škole se této problematice také věnujeme. Seznamujeme naše žáky s možným nebezpečím hrozícím z internetu v případě rizikového chování. Na 2. stupni na této problematice pracujeme cíleně v hodinách informatiky. Bezpečí na internetu se věnujeme i v rámci průřezového tématu Mediální výchova. Věnujeme se také problematice poplašných zpráv, tzv. hoaxů. Této problematice se podrobně věnuje server hoax. Problematickými činnostmi na internetu se jeví především komunikační programy - messengery - např. ICQ, Miranda ap., mailová komunikace, chat, v poslední době se objevují i útoky přes server spolužáci. Všechny tyto programy dokáží sloužit dobrým věcem, Bezpečný internetale lze je při nedodržování jednoduchých pravidel zneužít.

Všímejte si, co Vaše dítě na internetu dělá, s kým diskutuje a jestli netráví u počítače příliš mnoho času. Děkujeme Vám.

Důležitá informace

V červnu 2009 jsme do školy obdrželi DVD „Seznam se bezpečně“. Promítli jsem ho věkové skupině dětí mezi 11 a 15 lety – tedy žákům 2. stupně. Myslíme si, že by ho měli vidět i zákonní zástupci. Film se dá stáhnout na webových stránkách, z těchto stránek je možné film stáhnout i do Vašeho počítače. Věnujte těmto informacím pozornost. Ohroženo může být i Vaše dítě.

Aktuální informace (2010) na internetu najdete i zde.

Karel Derfl, ředitel školy