RODIČE VÍTÁNI

Rodiče vítáni

QRC

 

KONTAKT

ZŠ a MŠ Chraštice

Chraštice 44
Březnice 262 72
IČO: 68998503
tel:  +420-318695382
mob:+420-739691120
skola@zschrastice.cz
www.zschrastice.cz

ZŘIZOVATEL

Obec Chraštice

Chraštice 2
Březnice 262 72
IČO: 00242331
tel:  +420-318695371
obecchrastice@seznam.cz
www.obec-chrastice.cz

Historie školy

Lípa tisíciletí


Součástí oslav 40. výročí provozu v nové školní budově Základní školy v Chrašticích bylo i vysazení Lípy tisíciletí“Lípa srdčitá.


Stalo se tak 27.září 2001 - jeden den před hlavními oslavami. Chtěli jsme, aby tu už v tuto dobu byla a aby se její výsadby účastnili všichni žáci školy, kteří by pak k ní vodili své rodiče a další známé.Vybrali jsme pro ni místo blízko školy tak, aby až povyroste, byla ze všech stran přístupná a mohla dětem poskytovat stín k jejich hrám. Protože park kolem školy je přístupný i veřejnosti, bude pod ní místo i pro dospělé.


Vždyť pod lipami na návsích se scházeli lidé, aby si společně posteskli, smiřovali se, radovali se a zapomínali často na starosti všedního dne. Lípa byla symbolem naděje, síly, obnovy, zapomínání i znovuzrození. V minulosti to byly právě lípy, které naši spoluobčané k různým příležitostem v obci a jejím okolí sázeli. Nejstarší tři vysoko šumí svými korunami kolem sochy sv. Jana Nepomuckého u fary. Další dvě památné lípy rostou u Pomníku padlých na návsi proti kostelu. A jen úplně ti nejstarší pamětníci vědí, že byly žáky vysazeny lípy i před budovou staré školy. Tam však musely ustoupit nezbytným úpravám okolí tak, aby školní provoz ve staré a chátrající budově byl ještě trochu možný.


V památném roce 1968 se žáci naší školy podíleli na výsadbě „Lip svobody“ na úbočí cesty k Touškovskému lesu.


Ta z 27.září 2001 je nejmladší, ale ve školním parku má již starší „sestru“. Ta vyrostla před časem uprostřed „koberce“ plazivé thuje blízko horního vchodu ke škole. Její život je symbolem obnovy, neboť semeno k jejímu růstu poskytly zřejmě ony nejstarší lípy, které jsou poblíž, a pomoc větru k jeho přenášení je u nás často vydatná.


Když se děti u lípy fotografovaly, značně ji převyšovaly. Připomněli jsme jim, aby mezi nimi vydržely krásné vztahy přátelství a aby se těšily na dobu po 40 letech, kdy se tu budou scházet jako dospělí a budou do její koruny vzhlížet tak, jako rodiče a prarodiče dnes do vrcholků stříbrných smrků před školou.


Věříme, že jim tato chvíle zůstane v paměti a my je povedeme k tomu, aby strom chránily, pečovaly o něj a samozřejmě o vše krásné, co příroda i lidská společnost poskytuje.

 


Marie Šprunglová

 

 

PřílohaVelikost
Strom milénia 2001 - pamětní list126.09 KB

Přihlášení

Školní video

Videogalerie naší školy

 Školní videa na Youtube

www.youtube.com

PROJEKTY

Jazykový projekt Janička

Kruh spolupracujících škol 

Pilotní škola KIN-BALLU 

Minimalizace šikany

Překlady webu

Translate our web! Übersetzen Sie unsere Web! Перевести наш сайт!

 

Přeložte si sami

 

Po kliknutí na obrázek si sami vyberete ze 105 cizích jazyků pro překlad!