Švýcarsko 2008

V létě 2008 jsme již počtvrté navštívili naše přátele ve Švýcarsku...Výlet do švýcarských Alp

Po roční pauze měli žáci a učitelé naší školy opět možnost navštívit naše přátele ze školy v malém  městečku Heimiswil, kanton Bern. Této již prázdninové akce od 6.7. do 13.7.2008 se zúčastnilo 18 dětí a 6 dospělých (plus dva řidiči). Pozdní odjezd ve 23 hodin se nakonec ukázal velmi příjemným a většina zúčastněných více či méně prospala celou dlouhou cestu.

V pondělí ráno jsme dorazili v 9.30 hodin a po přivítání jsme se ubytovali  ve třídách místní školy. Po obědě probíhalo poklidné odpoledne v okolí školy spojené s procházkou Heimiswilem a návštěvou statku. Zde jsme se seznámili s prací a celkovým fungováním takového zařízení. Na závěr byla možnost ochutnat mléko jak přírodní, tak ochucené.

Návštěva hradu v Burgdorfu, která byla připravena na úterý, byla velmi netradiční. Paní průvodkyně v dobových šatech, možnost vyzkoušet si spoustu věcí, ochutnat jídlo, potěžkat železnou košili – to nebývá při běžných návštěvách hradů běžné. Den jsme zakončili malou ukázkou tradičního sportu „Schwingen“, který si mohli ti odvážnější sami vyzkoušet.

Již tradičně se stala středa návštěvním dnem Bernu, hlavního města Švýcarska. Procházka Růžovými zahradami, kouzelné pohledy na město, modrozelenou řeku, oběd na náměstí s fontánami a samozřejmě neodmyslitelné nákupy – to vše přispělo k příjemné pohodě dalšího prázdninového dne. Po návratu a večeři nás navštívili hudebníci – hráči na alpské rohy. Po několika ukázkách hry následovalo krátké seznámení s tímto zajímavým a pro nás neznámým hudebním nástrojem. Každý, kdo měl chuť, si také mohl vyzkoušet, že hra na tento nástroj skutečně není jednoduchá.

Pro někoho asi nejobávanější den týdne – návštěva v rodinách proběhl bez problémů a všichni se vraceli se spoustou zážitků, rozjásaní a také pyšní, že zvládli tak obtížný úkol – dorozumět se sami bez cizí pomoci.

Dospělí si zatím vychutnali atmosféru „barokní perly Švýcarska“ – městečka Solothurnu.

Z důvodu očekávaného špatného počasí se aktuálně změnil program a páteční den jsme strávili v Alpách. Po výjezdu lanovkou na Grindelwald jsme si hodinu mohli vychutnat jízdami na bobové dráze s kouzelným výhledem na obávané stěny Eigeru. Po asi 2 hodinovém přesunu malebnou alpskou přírodou jsme se dostali k autobusu a zpáteční cestu mnozí využili k odpočinku a doplnění sil.

Deštivý a podmračený den – nejlepší způsob, jak si ho i tak užít, byla návštěva muzea jízdních prostředků v Luzernu a 3D kina. A věřte nevěřte, čas určený k prohlídce většině nestačil. Takže i muzeum může být velmi zajímavé. Po krátké procházce městem a posledních nákupech jsme ujížděli domů – do Heimiswilu. Zde na nás čekala slavnostní večeře – raklety, kterou si všichni dosyta užili. Večer proběhla poslední diskotéka a už byl čas myslet na balení.

Po úklidu nastal čas loučení, který se neobešel bez výměn telefonních čísel, adres a taky někde tajně ukápla slzička.

Prožili jsme opravdu krásný týden s pečlivě připraveným programem, v nádherném prostředí a s milými lidmi. Věřím, že všichni si týden pořádně užili a nikdo nelitoval, že se rozhodl s námi do Švýcarska odjet.

Věříme, že s pomocí vás všech, vašich rodičů se nám podaří připravit stejně příjemný pobyt pro švýcarské děti u nás příští prázdniny.

Lenka Zlochová

Kompletní fotodokumentaci celého týdenního pobytu najdete zde.