MŠ - Slunce a déšť

I když se ještě paní Zima nechce vzdát své vlády a v pátek nám opět napadl sníh, jaro je

už za dveřmi. Sluníčko má stále větší sílu a hřeje nás do tváří. Láká první jarní kytičky ze země

a také už se objevují první čápi, kteří se k nám vracejí z Afriky, kam na podzim odlétli, aby tam v teple přečkali tuhou zimu. Mnozí z vás už vědí, proč někteří ptáci odlétají do teplých krajin.

Ano, je to proto, že jejich potravou jsou různí brouci, mouchy a jiný hmyz nebo myši, hraboši či žáby.

Právě žáby, které se v zimě ukrývají v bahně v zamrzlém rybníce, jsou čapí lahůdkou.

Nyní, když už ledy díky sluníčku roztály, budou mít čápi opět co jíst. Ale žádná žabka nechce být snědená a tak umí dobře skákat. A vy děti si můžete skákat s nimi třeba na zahradě či na dvorku.

Když už máte procvičené nožičky, můžeme také procvičit ručičky. Vzpomeňte si na to, jak procvičujeme ruce ve školce - velké kruhy jednou i druhou rukou, máváme z okýnka, a stíráme okno auta jako stěrače. A nyní si už můžete vzít pastelku, pracovní list se žábou a nakreslit jak skáče žába před čápem.

Žáby milují vodu. A co vy děti, také máte rádi vodu? Většina z vás ano. Vydejte se na zahrádku, nebo na procházku a hledejte vodu. Třeba už na louce u rybníka čápa uvidíte. A pokud ne, můžete si zazpívat písničku, kterou jste se učili ve školce a snad jí znají i rodiče:

Na jaře, na jaře, čáp jede v kočáře,

hej hopy, hej dupy, hej hopy hop.

Čáp veze sluníčko, točí se kolečko,

hej hopy, hej dupy, hej hopy hop.

Povídejte si s maminkou tatínkem, babičkou či dědečkem o tom, kde všude vodu najdeme (sníh, led, déšť, voda v potoce, rybníce, řece, v moři). Povídejte, proč je voda důležitá, kdo jí potřebuje k životu, na co jí potřebujeme ... Můžete o tom nakreslit obrázek. Posíláme vám i pracovní list s rybkami a vlnami. Můžete tvořit i venku - dělat vlnky z kamínků, kreslit vlnky křídou na beton, nebo dřívkem do písku.

Všechny své nakreslené obrázky a pracovní listy si zakládejte do desek, vytvoříte si tak své portfolio a až se sejdeme ve školce, tak si obrázky prohlédneme a budeme si společně o nich povídat.

Mějte se krásně.

Zdraví vás vaše paní učitelky ze školky.

DALŠÍ NÁMĚTY NA ČINNOSTI S DĚTMI:

- O jakých zvířátkách bylo psáno v dopise (čáp, žába, myš, hraboš, ..) na jakou hlásku/písmeno

začínají? Dovedeš vymyslet ještě jiná slova na písmeno Č, Ž, M, H, ...

- Naučíte se novou básničku?      Jaro

Zima už se loučí s námi,

snížek už je za horami.

Sluníčko si češe vlasy,

v zahrádkách už brzy asi

pokvete nám petrklíč,

který pošle zimu pryč.

- Uhodnete, o které jarní kytičce se mluví?

Malá kytka celá bledá                                  Trojdílná sukénka,

ze sněhu ven cestu hledá.                            bílá a malinká,

Při teplotě na nule                                       nosí ji panenka,

rozkvétají _ _ _ _ _ _ _. (bledule)                 má jméno _ _ _ _ _ _ _ _. (sněženka)

Na malém stonečku

spousta žlutých zvonečků.

Každý z nich má k jaru klíč.

Copak je to? _ _ _ _ _ _ _ _. (petrklíč)

- Třeba se některým z vás (předškolákům) podaří vyplnit chybějící obrázky do jarního SUDOKU

V řádku a sloupečku se nesmí obrázek opakovat.

Pracovní list VODA a SLUNÍČKO349.2 KB
Jarní sudoku288.24 KB