Stávka 27.11.2023

se připojuje ke stávce škol dne 27.11.2023

Vážení rodiče, zákonní zástupci našich žáků,

dne 27.11.2023 bude naše škola uzavřena z důvodu stávky všech zaměstnanců. S důvody, které nás k tomuto závažnému kroku vedou, se můžete seznámit níže.

Pokud ke stávce dojde (tj. nedohodnou-li se lídři na pro školství přijatelných podmínkách), bude tento den naše základní škola i mateřská škola zcela uzavřena, včetně provozu školní jídelny a školní družiny a klubu. Stávky se zúčastní všichni pedagogičtí i nepedagogičtí zaměstnanci školy.

Rádi bychom Vám vysvětlili naše důvody, které se dotknou konkrétně naší školy:

Naší školy se velmi dotýká snížení počtu hodin, které můžeme odučit.  V našem případě již nebudeme moci dělit některé vyučovací hodiny a učit tak efektivněji zejména ve třídách s velkým počtem žáků (dělení tříd na jazyky, omezení nabídky volitelných předmětů, tandemová výuka).

Ke snížení hodin má dojít plošně, bez ohledu na potřeby konkrétních škol, na počet dětí nadaných či dětí se speciálním vzdělávacími potřebami. Tyto kroky budou mít negativní dopad především na menší školy a ty, které se vydaly cestou progresívních změn ve vzdělávání v souladu se Strategií 2030+

Dále nechceme, aby se snižovaly finanční prostředky na profese, bez kterých se škola neobejde - ekonomové, školníci, uklízečky, kuchařky.

Roky budovaná péče o jakkoli znevýhodněné děti přijde nazmar s plánovaným přidělováním asistentů pedagoga pomocí koeficientu, který nebude reflektovat potřeby konkrétní školy i jednotlivých dětí.

Nekoncepční škrty povedou k úbytku financí na nákup pomůcek, obměnu učebnic, na další vzdělávání pedagogů.

Určitě ale nechceme bojovat za ulehčení naší práce, za naše výplaty či zbytečné navyšování státního dluhu. Víme, že doba je složitá, ale šetření na vzdělávání, školách a tím především na dětech považujeme za krok špatným směrem.

Prosíme o pochopení a Vaši podporu ve společném úsilí za udržení kvality vzdělávání ve školách, odpovídající roku 2023.

Pokud  i vy považujete výše uvedené důvody za důležité, můžete připojit svůj podpis k Otevřenému dopisu proti drastickým škrtům ve školství. Zde si můžete prohlédnout mapu škol, které se připojily ke stávce. Počet těchto škol se každým dnem zvyšuje.

Děkujeme za pochopení i za Vaši podporu.

Mgr. Karel Derfl, ředitel školy

Mgr. Lenka Řezáčová a PaedDr. Lenka Zlochová, za stávkový výbor zaměstnanců školy

Potřebujete další informace?

Stanovisko rady Asociace ředitelů základních škol