Nový film "Hořící keř"

Promítání filmu HOŘÍCÍ KEŘ

…a následná beseda s tvůrci filmu!

Ve středu 16.ledna 2013 to bylo přesně 44 let, co se na Václavském  náměstí polil hořlavinou a zapálil student Jan Palach - na protest  proti  rezignaci společnosti po vpádu sovětských vojsk ze srpna 1968.  O  několik dnů později zraněním podlehl - a jeho pohřeb se stal  jednou z  posledních příležitostí, jak demonstrovat odpor vůči  okupantům, před  nástupem takzvané normalizace.

V úterý 22. ledna 2013 měli naši deváťáci jedinečnou příležitost  zúčastnit se zajímavé akce v rámci projektu, který je připomenutím a  uctěním památky studenta Jana Palacha (foto z akce je zde).

Vyrazili jsme tedy do Prahy, kde jsme ve známém kině Lucerna viděli  ještě v předpremiéře nový film vynikající režisérky Agnieszky Holland  nazvaný HOŘÍCÍ  KEŘ. Příběh Jana Palacha i jeho filmové zpracování na  nás velmi silně zapůsobilo. Po projekci tohoto skvělého filmu, který byl  kritikou i veřejností  netrpělivě očekáván a poté byl označen za filmovou událost roku, nás navíc čekala ještě beseda s tvůrci tohoto filmu. Cestou z Lucerny jsme se zastavili u pomníku Jana Palacha před Národním muzeem a položili zde svíčky k uctění jeho památky.

Beseda k filmu začala v 11 hod v travertinovém sále v Nové budově Národního muzea (budova bývalého Federálního shromáždění) a zúčastnili se jí tyto známé osobnosti: herec Ondřej Trojan, scénárista Štěpán Hulík, historik novodobých dějin PhDr. Petr Blažek Ph.D. (ÚSTR) a zástupci producenta. Beseda, která byla velmi zajímavá a studenti kladli tvůrcům spoustu otázek, byla ukončena po 12 hodině.  Celou akci pro školy připravilo Národní muzeum a společnost HBO (www.nm.cz, www.hbo.cz).

Drama HOŘÍCÍ KEŘ doplňuje „internetová  encyklopedie“, jež obsahuje unikátní informace o historickém pozadí i faktických souvislostech událostí zachycených ve filmu. Součástí tohoto projektu je časová osa s významnými historickými milníky a originální rozhovory s pamětníky (www.vernyzustanu.cz).

Agnieszka Holland (* 28. listopadu 1948)

- je známá polská filmová režisérka a scenáristka. Vystudovala na pražské FAMU (1971).  V současné době Agnieszka Hollandová působí jako filmař při fakultě Městské univerzity v New Yorku (Brooklyn College, City University of New York). Více informací o režisérce i jejích filmech najdete na www.csfd.cz.

Filmový trailer k filmu Hořící keř si můžete pustit zde, chcete-li vidět film o filmu (26 min.), najdete ho zde, další filmové trailery (vysoká kvalita), obsáhlá fotogalerie i články o filmu jsou na oficiálních stránkách HBO zde.

Další odkazy na dokumentární filmy a videa o Janu Palachovi:

Poselství Jana Palacha /56 minut/

Jan Palach - Ticho /11 minut/

Příběh Palachova hrobu /15 minut/

Den, kdy se upálil Jan Palach /4:36 minut/

Mgr. Karel Derfl, ředitel školy

karel.derfl@zschrastice.cz

V regionálním týdeníku Periskop vyšel tento článek, ve kterém autor také zmiňuje tento projekt. Fotografie z této akce našich deváťáků si prohlédněte ve fotoalbu zde.

Praha, kino Lucerna - projekce filmu HOŘÍCÍ KEŘ - leták pro žáky 9.ročníku494.72 KB
Hořící keř - podrobnější informace o filmu a jeho tvůrcích (HBO) - leták v pdf461.83 KB
Historie nové budovy Národního muzea (dříve Federální shromáždění) - leták v pdf703.73 KB
Národní památník na Vítkově - leták pro návštěvníky v pdf935.87 KB