Projekt ŘVV 2010-2013

Řešení vrstevnických vztahů

Od roku 2010 v naší škole probíhal pod záštitou Vzdělávacího institutu na ochranu dětí  projekt „Řešení vrstevnických vztahů“ (článek o zapojení do projektu je zde).

Jedná se o specifický projekt, který zavádí ve školách systém vrstevnické podpory zaměřený na pomoc a podporu dětem. Zvyšuje povědomí o problémech, kterým děti čelí. Pomáhá také školám s prevencí nežádoucích jevů. V České republice bylo do projektu ŘVV zapojeno celkem 32 základních škol. Projekt ŘVV byl podpořen z OPVK ESF.

Projekt je založen na práci podporovatelů“, kterými jsou spolužáci vrstevníci. Projekt vrstevnické podpory vychází z přirozených vlastností mladých lidí být tolerantní, přátelští a vzájemně si pomáhat. Zároveň nabízí cestu, jak v rámci školy společně řešit vzniklé problémy.

Tento projekt vznikl proto, že si spousta mladých lidí dělá starosti s problémy svých kamarádů a chtějí jim pomoci. „Podporovat“ ve smyslu projektu znamená především naslouchat. Program vrstevnické podpory pomáhá bojovat proti šikaně, řešit nejrůznější konflikty, snaží se poskytovat dětem pocit bezpečí a pokouší se měnit prostředí ve škole nebo skupině.

Z naší školy se do tohoto projektu zapojilo celkem 15 žáků a žákyň (nyní jsou již v 7. až 9. třídě), i když zájem by byl větší, ale kapacita projektu byla omezená.

Vybraní žáci-podporovatelé si v průběhu celého projektu v řadě tréninkových setkání pod vedením zkušených lektorů osvojili řadu dovedností, zvýšili si právní povědomí, naučili se pomáhat ostatním spolužákům a nacvičili si praktické řešení problémů, se kterými se oni i jejich vrstevníci nejčastěji setkávají. Projekt ŘVV se dobře zapsal i do povědomí školy a vhodným způsobem doplňuje a navazuje na předchozí projekt MIŠ (Minimalizace šikany), školní projekt prevence Škola bez obav i další školní aktivity zaměřené na zlepšení vztahů a celkového klima školy.

Celý dvouletý projekt byl zakončen závěrečnou konferencí konanou dne 4. prosince 2012 v Praze. Zde se v konferenčním sále Policejní akademie setkali vybraní žáci a pedagogové z jednotlivých zapojených škol z celé republiky. Žáci zde sami prezentovali výsledky své práce a představili také školy, ze kterých přijeli (naši prezentaci v PDF si můžete pustit zde nebo ji najdete jako přílohu pod článkem).

Jelikož se nám projekt i jeho celkový přínos pro žáky a naši školu jeví jako prospěšný, chceme v práci podporovatelů pokračovat i po jeho skončení v únoru 2013.

Ing.Jana Derflová

školní metodik prevence a garant projektu ŘVV

A jak to viděli žáci-účastníci projektu?

„V roce 2010 bylo několik jedinců vybráno z 5., 6. a 7. třídy do projektu ŘVV. Tito žáci měli několik sezení, na kterých se učili, jak pomoci ostatním dětem s různými problémy. Kantoři, kteří pravidelně jezdili na naši školu, nás připravovali na to, jak řešit například šikanu - ať už fyzickou nebo psychickou, domácí týrání nebo jen problémy se školou. Žáci, kteří měli nějaký problém, se na tyto PODPOROVATELE mohli kdykoliv obrátit. Když by problém byl nějak více závažný, šlo by se za vyučujícím nebo by se rovnou volalo na linku bezpečí!“

„Naštěstí na naší škole se nic tak závažného nestalo. Řešily se spíše jen menší problémy, jako třeba jen hádky mezi kamarády nebo hloupé pomluvy. Pokaždé se to úspěšně vyřešilo. V roce 2012 jsme absolvovali poslední sezení, na kterém jsme všichni úspěšně dostali certifikáty a rozloučili se.“

„Naše projektová setkání nám skončila a my jsme tu jen pro ostatní, abychom jim pomohli s jakýmkoliv problémem!“  J Nikola

Fotografie z Konference ŘVV (Praha, 4.12.2012) si můžete prohlédnout zde, fotky z předávání certifikátů našim žákům na závěr projektu najdete zde, další fotky z průběhu projektu jsou ve fotogaleriích zde a zde. Našim lektorům jsme na rozloučenou předali kalendáře ŘVV, které žáci sami vyrobili. Fotky z focení do kalendáře jsou zde. Foto a informace najdete také na školním facebooku.

Závěrečné hodnocení projektu ŘVV z pohledu dětí-podporovatelů197.32 KB
Prezentace ZŠ a MŠ Chraštice na Konferenci ŘVV v Praze dne 4.12.20125.31 MB